Turbo Jet Turbosprężarki - Profesjonalna regeneracja i naprawa Turbosprężarek

Zasada działania

Wbrew pozorom, turbosprężarka wcale nie jest aż tak skomplikowana. W rzeczywistości są to dwa urządzenia połączone wspólnym wałkiem – po jednej stronie znajduje się wirnik turbiny, a po drugiej stronie – koło kompresji.

Turbina umieszczona jest w żeliwnej, odpornej na wysokie temperatury obudowie i napędzana za pomocą spalin. Koło kompresji znajduje się w obudowie aluminiowej i napędzane jest przez wirnik turbiny. Koło kompresji odpowiedzialne jest za dostarczenie większej ilości sprężonego powietrza do silnika.

Zasada działania więc jest bardzo prosta: spaliny opuszczające silnik wpadają na wirnik turbiny i wprawiają go w ruch. Wraz z pierwszym obrotem wirnika turbiny, zaczyna kręcić się koło kompresji, które zasysa powietrze z atmosfery i wtłacza je w stronę układu dolotowego.

Jednak aby cały proces był jeszcze bardziej wydajny, powietrze musi zostać schłodzone. Dlaczego? Ponieważ sprężone powietrze ulega mocnemu rozgrzaniu. Dlatego aby schłodzić sprężone powietrze używa się tzw. Intercoolera, czyli chłodnicy powietrza. Dzięki temu procesowi zmniejsza się objętość powietrza i jeszcze większa jego ilość trafia do komory spalania. 

Turbosprężarka jest więc urządzeniem, które zwiększa wydajność silnika przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa, dzięki wpompowaniu do cylindrów większej ilości powietrza. Napędzana jest przez spaliny, które i tak wydalane są przez silnik.

powrót